På grund af en vind og en bølgehøjde over det tilladte, er færgen på Sælvig – Aarhus ruten aflyst på følgende afgange:
Sælvig til Aarhus kl. 6.30 og 9.00 aflyst
Aarhus til Sælvig kl. 7.45 og 10.15 aflyst
Der bliver indsat pendlerservice fra Hou kl. 6.45 for gående. Det er ikke muligt at medbringe cykler. Tilmelding nødvendig på mail tilsamsoe@samsoe.dk eller telefon 70225900 senest torsdag d. 12/3 kl. 16.00
Vi forventer at genoptage driften igen med afgang fra Sælvig kl. 12.45 og fra Aarhus kl. 14.00
Der forventes normal drift på ruten Sælvig – Hou
Vi beklager de gener dette må få for jer.
Med venlig hilsen Samsø Rederi
Vi udsender trafikinformation, hvis vi afviger fra normalen med mere end 15 minutter.
Vi sætter en dyd i at give vores kunder besked. Så du kan være sikker på, at hvis der står at vi sejler planmæssigt, så sejler vi planmæssigt.
Så snart vi ved, at vi kommer til at blive forsinket eller andet, giver vi besked, så hurtigt som muligt.
At udsende trafikinformation handler ikke kun om at opdatere informationen på denne side. Vi udsender også sms’er til jer, der er tilmeldt vores sms-service. Ligesom vi skal håndtere en forsinkelse eller aflysning ved at lukke afgange i vores system, evt. flytte kunder til nye afgange, ringe til vognmænd der skal have flyttet deres lastbiler til nye afgange og meget andet.
Vi har derfor altid meget travlt, når vi oplever forsinkelser eller aflysninger. Derfor opfordrer vi jer til at følge med her på siden og ikke ringe eller skrive til os, da vi ikke har mere at fortælle end I kan læse her.
Vi takker for jeres forståelse.
Tilmeld dig vores sms-service, så kan du være sikker på at få besked, så snart vi har noget at fortælle, uden at skulle tjekke vores hjemmeside eller ringe til os.
Send en sms med teksten HOU til 1245
(Koster alm. sms-takst).
Du modtager en sms bekræftelse på din tilmelding.
Send en sms med teksten AARHUS til 1245
(Koster alm. sms-takst).
Du modtager en sms bekræftelse på din tilmelding.